E-Ticaret Sitesi

E-Ticaret Sitesi
E-Ticaret Sitesi

İnternet kullanımının artmasıyla her alanda olduğu gibi ticaret konusunda da elektronik ortamda gelişen işler büyük bir rağbet görmeye başlamıştır. Ticaretin elektronik ortamda yapılması yani satış ve ödeme işlemlerinin tüm detaylarının bilgisayar üzerinden yapılması e-ticaret yani elektronik ticaret anlamına gelmektedir. Elektronik ortamda yürütülen ticari işlemler işletmeden işletmeye, işletmeden tüketiciye ve tüketiciden tüketiciye şeklinde yapılabilmektedir. Elektronik ortamda satışların kolay olması, dükkân maliyetini ortadan kaldırması gibi birçok nedenle özellikle küçük ve orta ölçekli işletmeler ve tüketiciden tüketiciye satışlar için son derece basit ve tercih edilen bir yöntemdir. E-ticaret işlemi bilindiği üzere E-ticaret sitesi üzerinden yapılabilmektedir.

E-Ticaret Siteleri Neden Tercih Edilir?

Dijital ortamda iş yapmak isteyenler için e-ticaret sitesi mükemmel bir alan sunar. İnternet üzerinden satış imkânı az maliyet ve az risk gerekçesiyle tercih edilebilmektedir. E-ticaret sitesi üzerinden iş yapmak ve kazanç sağlamak için çok kuvvetli nedenler bulunmaktadır. Bu nedenleri şu şekilde maddeleyebiliriz;

  • Açmış olduğunuz bir dükkânda sınırlı sayıda kişiye ulaşabilecekken, e-ticaret sitesinde yeryüzündeki tüm insanlara ulaşma ihtimaliniz vardır. Müşteri potansiyeli çok farklı şehirlerde hatta çok farklı ülkelerde olabilmektedir. E- ticaretsize dünyanın her yerinden milyarlarca insana ürünlerinizi sergileme imkânı sunmaktadır.
  • Bir dükkânda belirli saatler aralığında çalışabilecekken, e-ticaret siteleri 7/24 alışveriş imkânı sunmaktadır. Çalışma saatlerinden bağımsız olarak günün her saati ürün ya da hizmet satma imkânınız vardır.
  • Mağazalarda sunabileceğiniz ürün çeşitliliğinin bir sınırlaması mevcuttur. Bu sınırları yükseltmek büyük stoklara girmek ve büyük alanlara işletme kurmakla mümkün olmaktadır. Bu da ekstra maliyet demektir. Oysaki e-ticaret sitesinde istediğiniz kadar ürün satışı yapabilirsiniz.
  • Herhangi bir mağazada alışveriş yapmış bir kişiyi sistemsel olarak kaydetmeniz, o kişiye geri dönüş sağlamanız ve sadık bir müşteri olarak elinizde tutmanız son derece zordur. Oysaki e-ticaret sitesinde üyelik sistemi ile giriş yapılması müşterileri sisteme kaydedecek, hangi ürün ve hizmetler hakkında inceleme yaptığını, hangileri hakkında alışveriş yaptığını kaydedecek ve bu ürünler ile ilgili indirim ve kampanyaları onlara bildirerek yeni ürünleri ya da aynı ürünleri farklı yollarla aynı müşterilere kolaylıkla pazarlayabilecektir.

E-Ticaret Sitesi Kurmak İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

E-ticaret yapabilmek için şirket kurmak gerekmektedir. Elektronik ortamda satılan her ürün ya da hizmetin faturalandırılması ve elektronik ortamda ödeme alınabilmesi zorunluluğu vardır. Ayrıca şirket unvanı ve bilgileri E-ticaret sitesi üzerinde paylaşıldığında müşteri güvenini artıracaktır. Kâr elde edebilmek için e-ticaret sitenizde satacağınız ürünleri seçerken karlılık oranına dikkat etmelisiniz. Kimlerin hangi durumlarda ve hangi nedenlerle elektronik ortamdan alışveriş yaptığı incelenerek satılacak ürünler bu incelemeler sonucunda belirlenmelidir. Seçilecek ürünler müşterilerin yanlış gönderim endişesi yaşamayacağı, belirgin bir amaç ve kullanıma yönelik, kendinizi kolayca ön plana çıkarabileceğiniz, herkesin satışını yapmakta olmadığı, depolaması ve kargo ile gönderimi kolay ürünler olmalıdır. Satışını yapacağınız ürün belirtmiş olduğunuz teslimat süresi içerisinde müşterinin seçmiş olduğu ürünün birebir aynısı olacak şekilde, hasarsız, kusursuz ve eksiksiz bir biçimde teslim edilmiş olmalıdır. Tüm bu aşamalar tamamlandıktan sonra kuracağınız sanal mağaza kolay ve en az sorun çıkaracak bir altyapıya sahip olmalıdır. E-ticaret altyapısını seçip, ürünlerinizi ekledikten sonra başka bir altyapıya geçiş yapmak son derece zordur. Sitenizin mobil ve seo uyumluluğu, kolay kullanılabilir oluşu, hatasız ve hızlı oluşu, tasarım özellikleri ve en önemlisi güvenilirliği önemlidir. Bu nedenle yüksek teknik destek sağlayabilecek platformun seçilmesi son derece önemlidir. E-ticaret sitesi web tabanlı bir yazılımdır. E-ticaret sitesi kurabilmek için bir alan adı tescil ettirmeli ve bu alanda site kurulumunu yapmalısınız. Hazır E-ticaret paketleri ya da yazılım ekipleri bu konuda size hizmet sağlayabilmektedir.