Semantik Makale

Semantik kelimesi sıklıkla duyduğumuz bir kavram değildir ancak seo uyumlu makale yazarken aslında farkında olmadan yaptığımız daha doğrusu çoğunlukla atladığımız bir konuyla ilgilidir. Bu konu hepimizin aşina olduğu anahtar kelime ve anahtar kelime kullanımıdır. Anlam bilimi anlamına gelen semantik kavramı, genel olarak anlamlar üzerinde inceleme yapan bir daldır. Makalelerde kullanımı nasıl veya semantik makale kavramı neyi ifade eder bundan biraz bahsedecek olursak. Seo uyumlu makale yazarken dikkat ettiğimiz önemli durumlardan biri makalede geçmesi gereken anahtar kelimelerdir. Artık buna birçoğumu aşinayız ve tam olarak neden önemli olduğunu biliyoruz. Semantik aslında seo ile ilgili bir kavramdır ve makalelerde anahtar kelime kullanımına ilişkin bir durumu ifade eder.

Semantik makale seo uyumlu bir makale oluştururken kullanılan anahtar kelimelerin aynı zamanda farklı ve birbirleri ile çağırışım içinde olan diğer kelimelerin de kullanılması ile makalenin arama motorlarında daha fazla dikkat çekmesini hem de kullanıcıların okurken daha keyif almasını sağlamaktadır. Yani temelde kullanılan anahtar kelimenin başka versiyonlarına da makalede yer verilerek makale bütünlüğü sağlanır. Anahtar kelime kullanımı genel olarak zaten çok önemlidir ve makalenin arama motorlarında dikkat çekmesini sağlayan etkili bir faktördür. Bunu yapmanın yani makalelerde semantik seo tekniğinin uygulanmasının amacı, her geçen gün gelişen ve değişen Google arama motoru algoritmalarına uyum sağlayabilmektir. Bu konuyu daha anlaşılır bir şekilde açıklamamız gerekiyor ise, arama motoruna herhangi bir konuda bir tabir yazdığınızı ve bu konuda arama yaptığınızı düşünün, makalede arama yaptığınız kelime ile ilişkili ve kelimeyi çağrıştıran ifadeler yer aldığında bu biçimde oluşturulan içerik karşınıza çıkmaktadır. Tabi bunu web adresinde içeriği yayınlayan kişi için de düşündüğümüzde bu yöntem ile oluşturulan içerik, konu hakkında arama yapan kişilerin karşısına ilk sıralarda çıkmaktadır.

Semantik Makale Oluştururken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Konu ile ilgili genel olarak bilgi verdikten sonra bu biçimde oluşturulan makalelerde nelere dikkat edilmesi gerektiğinden bahsetmek istiyoruz. Semantik makale oluşturulurken dikkat edilecek olan konular ve genel olarak oluşturulma biçimi şu şekildedir;

  • Anahtar kelime ile eşleşen ve anahtar kelimeyi çağrıştıran kelimelerin makalenin genel anlam bütününe de uygun olması gerekir. Sırf anahtar kelime ile uyumlu diye makaleden alakasız kavramlar kullanılmamalıdır.
  • Genel olarak bir makalenin seo kurallarına uygun olması için özgün olması gerekir ve bu asla göz ardı edilmemelidir.
  • Kullanılacak olan anahtar kelime sayısı da son derece önemlidir. Gereğinden az veya fazla kullanılan anahtar kelime makale için sıkıntı yaratmaktadır. İdeal anahtar kelime sayısı makalenin genelinin %2-3 arasında olmalıdır.

Semantik Makale Neden Önemlidir?

Web adresinizde bir içerik yayınlayacağınız zaman amacınız daha fazla insana ulaşmaktır. İnternet ortamında daha fazla insana ulaşabilmenizin en önemli koşulu da arama motorlarında üst sıralarda yer almanız ve kullanıcıların aradığı kavramları oluşturduğunuz içerikte anahtar kelime olarak kullanmanız ile mümkündür. Semantik makale de hem anahtar kelime hem de kullanıcıların arayabileceği diğer kelimelere yer verildiğinden dolayı, üst sıralarda yer alma ihtimaliniz çok daha fazla artmaktadır. Kısacası arama motorlarında üst sıralarda yer almanızı kolaylaştıran ve bu aşamada size oldukça fayda sağlayan bir işlemdir. Bu sebeple de son derece önemli ve etkili bir seo yöntemidir. Genel olarak seo uyumlu makale oluşturma konusunda profesyonel hizmet veren kişiler zaten bu yöntemi kullanmakta ve içeriklerin kuralına uygun olarak oluşturulmasını sağlamaktadır. Sizler de bu sebeple bu konuda profesyonel hizmet alırsanız işiniz oldukça kolaylaşacaktır.